Ľudské práva a slobody

Spolupráca s učiteľmi: Ako efektívne spolupracovať so školou a učiteľmi pri príprave na prijímačky? Aké informácie od učiteľov sú pre rodičov najdôležitejšie?

Ľudské práva a slobody sú pevne spojené so životom každého človeka. Každý človek sa s nimi rodí a s nimi aj umiera. Patrí k nim napríklad právo na život, osobnú slobodu a bezpečnosť, slobodu pohybu, prejavu, svedomia. Ich rozsah je vymedzený v zhode so stupňom vývoja v spoločnosti, a to v jej základnej právnej norme – ústave.

Ľudské práva a slobody ( príklady):

  • Každý má právo na život.
  • Nikto nesmie byť pozbavený života.
  • Každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena.
  • Každý má právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného – života.
  • Každý má právo vlastniť majetok. Politické práva (príklady) : Vytvárajú pre občnov možnosť podielať sa na verejnom a politickom živote spoločnosti.
  • Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené.
  • Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu. Vydávanie tlače nepodlieha povoľovaciemu konaniu. Podnikanie v odbore rozhlasu a televízie sa môže viazať na povolenie štátu. Podmienky ustanoví zákon.
  • Slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti. – Petičné právo sa zaručuje. Každý má právo sám alebo s inými obracať sa vo veciach verejného alebo iného spoločného záujmu na štátne orgány a orgány územnej samosprávy so žiadosťami, návrhmi a sťažnosťami.
  • Občania majú právo zakladať politické strany a politické hnutia a združovať sa v nich.
  • Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené.

Základné práva a predpoklady a ich uplatňovania

Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné. Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať. Každý má právo slobodne rozhodovať o svojej národnosti. Zakazuje sa akékoľvek ovplyvňovanie tohto rozhodovania a všetky spôsoby nátlaku smerujúce k odnárodňovaniu. Nikomu nesmie byť spôsobená ujma na právach pre to, že uplatňuje svoje základné práva a slobody.

Základné práva a slobody občanov SR sú vymedzené v Ústave Slovenskej republiky, ktorá je od 1. 9. 1992 jej základným zákonom. V rozpore s Ústavou nemôže byť prijatý žiadny zákon, ani iný právny predpis. Hodnota ľudských práv je merateľná štátom zaručeným systémom štátnych orgánov, ktorých hlavnou úlohou je ochrana ľudských práv. Tu majú kľúčovú úlohu súdy, a to predovšetkým správne a ústavné súdnictvo. Druhým nevyhnutným predpokladom ich reálneho uplatňovania je vedomosť občana, akým spôsobom môže svoje porušené ľudské právo, či základnú slobodu napraviť. Aký postup má zvoliť a na aký štátny orgán sa má obrátiť, keď sa domnieva, že jeho ľudské práva boli obmedzené alebo porušené.

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥