Rakúsko je vnútrozemský štát. Má 83 858 km². Počet obyvatelov je tu asi 8 402 900. Hlavné mesto je Viedeň. Rakúsko je druhý najhornatejší štát Európy. Hraničí s Nemeckom, Českom, Slovenskom, Maďarskom, Slovinskom, Talianskom, Švajčiarskom a Lichtenštajnskom.
Alpy zaberajú vyše troch štvrtín rozlohy Rakúska. V Rakúsku dosahujú najväčšiu výšku v pohorí Vysoké Taury 3 798 m.n.m.
Najmohutnejšie je stredné pásmo, z tvrdých kryštalických hornín. Územie severne od Dunaja vypĺňa najjužnejšia časť Českej vysočiny.
Podnebie Rakúska má prevažne alpský ráz. Je mierne, bohaté na dažďové a snehové zrážky (okolo 1000 mm ročne).
Najmiernejšie a najpríjemnejšie podnebie majú k juhu obrátené alpské svahy.
- Celá vodná sústava Rakúska patrí Dunaju. Rakúsky tok Dunajameria 350 km. Najdôležitejšími prítokmi sú Inn, Lech, Traun, Salzach a Enns. Na juhu sú najväčšie toky Dráva a Mura.
- Rakúsko má aj veľa jazier. Najväčšie z nich sú Neziderské, časť Bodamského (hranica s Nemeckom a Švajčiarskom) a Atterské jazero.
- Väčšinu Rakúska pokrývajú lesy a lúky. Lesy tvoria najmä buky, smrekovce opadavé, duby a smreky.
- Rakúsko je vyspelá priemyselná krajina s rozvinutým poľnohospodárstvom. Má bohaté zdroje surovín (kamenná soľ, magnezit, olovené a medené rudy). Významné je hutníctvo železa, spracovanie kovov, strojárenstvo, chemický, drevársky a papierenský priemysel.
- Vo vyšších polohách sa dobytok pasie na holiach, v dolinách a panvách sa zase pestuje pšenica, krmoviny, cukrová repa, miestami aj vinič. Mimoriadny prínos má cestovný ruch (výborné lyžiarske strediská, centrá pre vysokohorskú turistiku, kúpele, mestá so vzácnymi kultúrnymi a architektonickými pamiatkami).
- Rakúsko má 8 402 910 obyvateľov. Má relatívne nízku hustotu obyvateľstva približne 98 obyv./km2. V náboženstve má prevahu rímskokatolícka cirkev. Keďže 2/3 krajiny sú Alpy rozsiahla časť Rakúska je neobývaná.